Erityisasiantuntija Taina Prusti

Taina Prustin kuva, jossa hän istuu lieriön mallisen tuolin sisällä.

Millaista on työskennellä erityisasiantuntija Istekillä saavutettavuuden parissa? Pääsimme haastattelemaan Taina Prustia.

Kuka olet?

Olen Taina Prusti, ja olen erityisasiantuntija Istekissä. Toimistoni sijaitsee Tampereella, ja olen työskennellyt Istekissä eri tehtävissä vuodesta 2019 lähtien.

Miten päädyit Istekille töihin?

Aloitin 2018 vapaaehtoistyössä ikäihmisten digiavustajana, ja aloin silloin jo miettiä, että olisi mukava työskennellä yrityksessä, jossa olisi mukana tekemässä ihmisten elämää helpottavia ratkaisuja. Seuraavana vuonna ystäväni sitten vinkkasi, että nyt olisi tällaiselle Istekki-nimiselle firmalle testausasiantuntijan paikka auki. Tutustuin Istekin tekemisiin, ja hain paikkaa onnistuneesti.

Olen viihtynyt talossa todella hyvin, ja saanut toimia eri rooleissa talon sisällä. Aloitin testausasiantuntijana, ja silloin jo digipalveluiden saavutettavuuden arvioinnit ja tietoiskut aiheesta olivat erittäin mieluisa osa tehtäviäni. Muutaman vuoden jälkeen sain mahdollisuuden työskennellä Pirhan muutoshallinnassa, jossa ollaan todella aitiopaikalla asiakkaidemme päivittäisessä tekemisessä. Mutta kun sitten saavutettavuusasiantuntijan paikka Istekissä avautui, niin siinäpä oli mahdollisuus, jota en voinut jättää käyttämättä.

Mikä on roolisi Istekillä ja mitä toimenkuvaan kuuluu?

Toimin Istekissä saavutettavuusasiantuntijana. Tehtäviini kuuluvat saavutettavuuteen liittyvien asioiden koordinointi ja koulutus sisäisesti sekä erilaiset saavutettavuuteen liittyvät asiakastyöt. Teen erilaisia saavutettavuusarviointeja ja -konsultointeja, selkeä- ja selkokielisyyden töitä sekä ohjeistan tarvittaessa erilaisissa saavutettavuusasioissa. Tekeminen on todella monipuolista ja vaihtelee lainsäädännön seuraamisesta sähköisten esitysmateriaalien saavutettavuuden ja selkeäkielisyyden varmistamiseen.

Miten koet työsi merkityksellisyyden? Mikä siitä tekee merkityksellistä?

Digipalveluiden saavutettavuus ja selkeäkielisyys on todella tärkeää, sitä ei voi korostaa liikaa. On ollut todella ilahduttavaa huomata näiden viiden vuoden aikana, että niin tekninen saavutettavuus kuin sisällön selkeys ja helppokäyttöisyys otetaan yhä enemmän ja enemmän huomioon palveluita kehitettäessä. Tiimimme palvelumuotoilijat ovat myös mahtavia ammattilaisia, ja osaavat ottaa saavutettavuuden palveluiden kehittämisessä mukaan heti alusta alkaen. Työtä kuitenkin riittää, saavutettavuus ei ole asia, jonka saisi niin sanotusti ”kerralla kuntoon”.

Mikä on parasta työssäsi?

Parasta työssäni on se, että voin tehdä oikeasti asioita, joilla on positiivisia vaikutuksia ihmisten elämään, ja olla saavutettavuuden äänitorvena. Saan myös hyvin tukea saavutettavuustyöhön, sain mm. suorittaa heti CPACC-saavutettavuussertifikaatin kun aloitin tehtävässäni. Ei sovi myöskään unohtaa mahtavia istekkiläisiä ja asiakkaita, joiden kanssa on ilo tehdä töitä saavutettavuuden eteen.